A A A

Schorzenia skóry głowy


Bardzo często problemy z włosami dotyczą skóry głowy.


Trzy najczęstsze schorzenia to:
- łupież,
- łojotokowe zapalenie skóry ,
- łuszczyca.

ŁUPIEŻ
Objawia się obfitym złuszczaniem białych lub szarych obumarłych komórek skóry, pozlepianych łojem wydzielanym przez skórę głowy. Schorzenie to występuje u około 50% kobiet. Jest kojarzone z suchą skórą głowy, jednak może je wywołać wiele czynników, w tym skłonności dziedziczne, stres, choroba ogólna, zmiany pór roku i stosowanie tłustych preparatów do włosów niezbyt dokładnie spłukiwanych.


ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY

Najczęściej występuje u osób o tłustych włosach i skórze. Objawia się złuszczaniem czerwonawych lub żółtych łuskowatych, tłustych strupków na skórze głowy oraz czasami na twarzy, powiekach, brwiach i za uszami.
Schorzenie to może być wywołane nadmierną produkcją mikroorganizmów pochodzenia drożdżakowego, żywiących się łojem skóry głowy. Łojotokowe zapalenie skóry wywołuje swędzenie i stany zapalne skóry. Prowadzi do powstawania ranek i blizn, a nawet utraty włosów.


ŁUSZCZYCA

Jest prawdopodobnie wywołana nadmiernym rozmnażaniem się komórek skóry na głowie. Prowadzi to do powstawania na skórze dużych, czerwonych łuskowatych plam, które mogą swędzieć lub piec, puchnąć i boleć. Choroba bywa nieuleczalna, uważa się ją za dziedziczną. Aby zminimalizować ryzyko tych schorzeń należy: - nie drapać zbyt mocno skóry głowy podczas jej mycia, stosować preparaty do włosów, szczotkować je - nie myć głowy zbyt gorącą wodą ( można przesuszyć skórę głowy i wystąpić łupież ) - jeżeli powietrze w domu jest za suche należy stosować nawilżacze - szczotki do włosów powinny być miękkie, a końce powinny być zaokrąglone - z umiarem używać suszarki, lokówki, termoloków ( mogą drażnić skórę głowy i pogarszać objawy).

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com