A A A

Budowa włosa


Włosy są tworami dodatkowymi, przydatkami skóry. Pokrywają całą powierzchnie skóry oprócz dłoni, podeszwy i miejsc przechodzenia w błony śluzowe. Włos jest osadzony w skórze, w torebce zwanej mieszkiem włosowym, do którego uchodzi gruczoł łojowy. Ujście mieszka włosowego na powierzchnie skóry nazywa się porem skórnym.


Rozróżnia się trzy podstawowe typy włosów:

- włosy długie ( owłosiona skóra głowy )
- włosy szczeciniaste ( brwi i rzęsy )
- meszek włosowy ( tułów i kończyny )


Człowiek ma na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów czyli na centymetrze kwadratowym skóry głowy znajduje się od 200 do 300 włosów. Średnica włosa na głowie wynosi od 60 do 80 mikronów, meszku około 5 mikronów. Długość włosa u noworodka wynosi od 15 do 20 mm, u dorosłej kobiety jego długość może dochodzić do 1,5m. Włos rośnie z szybkością 0,3 do 0,5 cm na miesiąc. Z jednego mieszka włosowego może w ciągu życia wyrosnąć 20 do 30 nowych włosów. Barwa włosa zależy od obecności w ich korze barwnika - melaniny i powietrza oraz od natłuszczenia włosa. Zabarwienie włosów może się wahać od czarnego do srebrzysto - białego i zależy między innymi od rasy, wieku, cech osobniczych itp.


Włos zbudowany jest z łodygi i korzenia ukrytego w skórze. Korzenie włosa w ciągu jednego miesiąca produkują ponad kilometr keratyny, z której budowane są rosnące włosy. Keratyna powstaje w komórkach macierzy stanowiących część korzenia. Komórki dzielą się kilkakrotnie szybciej niż jakiekolwiek inne komórki w organizmie. Wiązania włókien keratyny decydują o strukturze włosów i ich sztywności, a ilość wody zawartej we włóknach keratyny i w substancji międzykomórkowej decyduje o elastyczności i miękkości włosów. Podstawową masę włosa stanowi warstwa korowa, w której znajduje się barwnik. Warstwy rdzennej może nie być we włosach meszkowych.

Miejscem wzrostu włosa jest opuszka włosa oraz jej dolna część - macierz. Cebulka włosa jest tworem łącznotkankowym, dochodzą do niej liczne naczynia krwionośne i nerwy.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com