A A A

Depilacja


Włosy pokrywają prawie całą powierzchnie naszego ciała z małymi wyjątkami, są to między innymi dłonie, podeszwy itp.. Metody które pomogą nam usunąć zbędne owłosienie powinny być skuteczne i proste, tak abyśmy mogły same usunąć zbędne owłosienie. Usuwanie zbędnego owłosienia możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: depilacje i epilacje.

Depilacja - jest to usuwanie owłosienia za pomocą różnego rodzaju preparatów i przyrządów. Depilacja polega na usunięciu łodygi włosa, a korzeń pozostaje nie naruszony.

Epilacja
- jest to usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą którego usuwany jest cały włos czyli łodyga wraz z korzeniem.

Aby usunąć zbędne owłosienie stosujemy:
- prądy
- działanie chemiczne i mechaniczne
- wosk ciepły i zimny


PRĄDY

- Elektroliza - jest to metoda, która pozwala nam usunąć owłosienie na zawsze. W porze skóry umieszczana jest cienka igła, przez którą przepływa prąd elektryczny, za pomocą którego niszczona jest łodyga włosa wraz z cebulką. Zniszczony włos usuwamy za pomocą pęsety. Aby dokładnie usunąć wszystkie zbędne włoski potrzebne są do tego trzy lub cztery takie zabiegi. Zabieg ten wykonuje się dosyć długo i jest on bardzo bolesny dlatego też zaleca się stosowanie go raczej na małe powierzchnie skóry. Po wykonywanym zabiegu skóra jest zaczerwieniona i mogą pojawić się małe strupki dlatego też należy przez kilka dni unikać promieni słonecznych oraz podkładów i wszelkiego rodzaju pudrów.

- Laser - jest to metoda dosyć droga a jej skuteczność wymaga około 10 sesji z użyciem lasera aby nasze włosy przestały odrastać. Metoda ta podobna jest do elektrolizy, prąd tak samo przepływa przez mieszki włosowe a co za tym idzie hamuje porost owłosienia.

Pamiętajmy jednak o tym że przed zabiegiem prądem należy się skonsultować z lekarzem, najlepiej dermatologiem, czy zabieg ten jest odpowiedni dla nas.

DZIAŁANIE CHEMICZNE I MECHANICZNE

- Wyrywanie - przynosi długotrwały efekt a odrastające włoski są miękkie. Jest to metoda jednak dosyć bolesna a także czasochłonna. Pamiętajmy, że nie wolno wyrywać włosów na wszelkiego rodzaju znamionach i bliznach. Metoda ta jest przeważnie stosowana przy regulacji łuku brwiowego.

- Obcinanie - tą metodę usuwania zbędnego owłosienia stosuje się przeważnie w przypadku zbędnego owłosienia znamion a także w nosie. Włoski jednak szybko odrastają i są grubsze.

- Golenie - jest to jedna z najpopularniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Rezultat jest widoczny szybko ale jest krótkotrwały, włoski odrastają po około 12 godzinach dlatego też metodę tą można stosować codziennie. W trakcie golenia włoski odcinane są tuż nad powierzchnią skóry, a gdy odrastają to niektóre z nich są grubsze. Metodę tą nie należy stosować do depilacji twarzy gdyż włoski w tych miejscach odrastają już po paru godzinach. Aby uniknąć zranienia podczas golenia najlepiej jest używać maszynki z podwójnym ostrzem a także z paskiem nawilżającym, który zapewnia dobry poślizg w trakcie golenia. Przed goleniem najlepiej jest wziąć prysznic wówczas usuniemy ze skóry pot, łój oraz wszelkiego rodzaju bakterie, pamiętajmy jednak aby prysznic nie trwał dłużej niż 15 minut gdyż skóra będzie nabrzmiała i wówczas golenie będzie mało skuteczne. Zanim przystąpimy do golenia powinnyśmy zwilżyć skórę a następnie nałożyć na nią mydło lub żel do golenia i możemy zaczynać golenie. Jeżeli będziemy golić pod włos efekt będzie trwalszy. Po goleniu należy wsmarować w skórę balsam nawilżający. Pamiętajmy aby do golenia nie używać maszynki z zardzewiałymi ostrzami a także nie stosujmy jej więcej niż 3razy, gdyż ostrza szybko się tępią i zapychają. Nigdy nie używajmy golarki, którą ktoś wcześniej stosował, jest to jedna z dróg szerzenia się różnych infekcji. Golenie jest metodą najlepszą do usuwania zbędnego owłosienia z łydek a także pach.

- Depilacja chemiczna - do takiej depilacji najczęściej stosowane są kremy, są one łatwe w użyciu i nie są drogie. Rozpuszczają one włosy na powierzchni skóry, dzięki czemu nasza skora pozostaje gładka przez parę dni. Zanim zastosujemy jednak taki krem powinnyśmy zrobić 24 godzinną próbę uczuleniową aby upewnić się że nie podrażni on lub nie uczuli naszej skóry. Jeżeli po wykonaniu takowej próby nie pojawią się żadne odczyny uczuleniowe tzn., że możemy śmiało używać wybrany krem do depilacji.

- Depilacja mechaniczna - czyli usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą depilatora. Jest to metoda dosyć bolesna i dosyć czasochłonna, jednak po zabiegu skóra jest doskonale gładka. Należy pamiętać że przed użyciem depilatora należy dokładnie umyć skórę, osuszyć ją ręcznikiem i dopiero zacząć depilacje wykonując koliste ruchy.

WOSKI CIEPŁE I ZIMNE

Metoda ta przynosi długotrwały efekt, usuwane są wówczas wszystkie włosy wraz z cebulkami, jest ona dosyć bolesna. Po wcześniejszym umyciu depilowanego miejsca, na skórę nakładamy ciepły lub zimny wosk, następnie na wosk nakładamy gotowe paski z materiału lub flizeliny (są to specjalne paski do depilacji które można kupić w dobrych sklepach kosmetycznych wraz z woskiem), przejeżdżamy energicznie ręką po tym pasku aby docisnąć go do wosku i do depilowanych miejsc a następnie zdecydowanym ruchem, w kierunku pod włos, zrywamy go. Aby metoda była w 100% skuteczna musimy poczekać aby depilowane włosy miały długość nie krótszą niż 5mm gdyż krótsze włoski mogą zostać nie chwycone przez wosk. Skóra przed depilacja musi być dokładnie wysuszona gdyż wosk nie działa na mokrą skórę. Resztki wosku usuniemy ze skóry przecierając ją olejkiem. Po zabiegu skórę należy posmarować preparatem nawilżającym.


 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com