A A A

Zioła w kosmetyce


ARNIKA GÓRSKA
Wzmacnia i uszczelnia ona ściany naczyń włosowatych, przyspiesza gojenie się ran, ma działanie przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki i bolesność. Ze względu na swe właściwości arnika jest podstawowym składnikiem kremów do pielęgnacji cery naczynkowej oraz kremów bądź balsamów do pielęgnacji nóg. Stosuje się ją także do pielęgnacji cery z problemami trądzikowymi. Nalewki z arniki stosuje się na zwichnięcia, rany, stłuczenia, dla łagodzenia bólów reumatycznych, a także na odmrożenia i odleżyny.


KWIAT CHMIELU
Ma on działanie ściągające i bakteriostatyczne. Dzięki dużej zawartości hormonu roślinnego, który ma właściwości regenerujące oraz odżywcze, chmiel koi skórę, łagodzi a także odżywia ją i napina. Dodaje się go do relaksujących kąpieli.


KWIAT NAGIETKA
Ma on działanie regenerujące i gojące, działa także przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Dzięki zewnętrznemu stosowaniu zmniejsza on kruchość naczyń krwionośnych a także przyspiesza bliznowacenie uszkodzonej skóry. Płatki nagietka dodaje się do kąpieli i do kremów w celu oczyszczenia i zmiękczenia szorstkiej skóry.

KWIAT RUMIANKU
Ma działanie przeciwzapalne i łagodzące, wpływa także przeciwzapalnie i kojąco. Oczyszcza i regeneruje, jest używany do twarzy a także do moczenia rak w celu ich zmiękczenia i wybielenia. Często stosuje się go do przemywania oczu lub jako kompresy łagodzące stany zapalne.

LIŚCIE ROZMARYNU
Ujędrniają skórę, przeciwdziałają tworzeniu się zmarszczek. Ma działanie wzmacniające, tonizujące i antyseptyczne. Wzmacnia skórę i dogłębnie ją oczyszcza. Liście dodane do kąpieli pobudzają krążenie krwi.

LIŚCIE SZAŁWII
Zioło ma działanie ściągające, przeciwzapalne oraz odkażające, doskonale oczyszcza i ściąga pory. Liście szałwii dodaje się do płukania siwych włosów. Herbatka z szałwii jest stosowana przy nadmiernej potliwości.

ZIELE DZIURAWCA
Ma działanie ściągające i przeciwbakteryjne. Pomaga w leczeniu stłuczeń, ran, żylaków, wrzodów i oparzeń słonecznych. Herbatka z dziurawca była używana do uśmierzania bólu, jako środek uspokajający oraz przy anemii, reumatyzmu, bólach głowy i przy zdenerwowaniu. Dziurawca nie należy stosować przy dużym słońcu gdyż może spowodować udar oraz przebarwienia skóry. Należy go używać bardzo ostrożnie.

FIOŁEK
Działa na przemianę materii, jest to łagodny, uśmierzający środek ściągający. Wywar z fiołka służy do przemywania oczu i płukania ust. Fiołek jest dodawany do maseczek kosmetycznych.

ZIELE SKRZYPU
Działa wysuszająco, stosowane jest przy łupieżu i wypadaniu włosów. Skrzyp zawiera liczne witaminy i minerały, picie herbaty ze skrzypu wzmacnia paznokcie oraz wzbogaca krew. Okłady pomagają w leczeniu ran i wrzodów, a wywar stosowany jest zewnętrznie jako środek ściągający.

KORZEŃ ŁOPIANU
Ma działanie dezynfekujące i ściągające. Jest stosowany przy łojotokowym zapaleniu skóry, trądziku młodzieńczym a także w leczeniu czyraków.

KORZEŃ PRAWOŚLAZU
Ma działanie zmiękczające i łagodzące dla skóry. Gotowane liście lub sok z korzeni wpływają na suchą skórę rąk, suche włosy, łagodzą oparzenia słoneczne. Prawoślaz stosuje się także do maseczek a także jako kompres na oczy oraz do okładów na miejsca zapalne.

KORZEŃ KASZTANOWCA
Ma działanie przeciwzapalne, wpływa na zwiększenie odporności naczyń krwionośnych.

ŻYWOKOST
Jest dobry do szorstkiej i zniszczonej skóry. Zawiera allantoinę, która przyspiesz odnowę komórek. Napar można dodawać do kąpieli w celu zregenerowania i zmiękczenia suchej skóry.

ALOES
Ma działanie łagodzące i gojące. Sok z liści stanowi składnik kremów nawilżających specjalnie dla suchej cery. Aloes dodawany do szamponów przynosi ulgę dla suchej i swędzącej skóry głowy. Szybko likwiduje podrażnienia i zaczerwienienia skóry, a także stany zapalne. Łagodzi poparzenia słoneczne. Aloes stosuje się do okładów na popękaną skórę.

MIŁORZĄB JAPOŃSKI
Stosowany zewnętrznie pobudza i poprawia krążenie, zmniejsz kruchość naczyń krwionośnych oraz uelastycznia je. ALGI MORSKIE Wykazują działanie nawilżające, oczyszczające, regenerujące, gojące a także odchudzające i przeciwbakteryjne.

MNISZEK LEKARSKI
Stosowany jest do płynów oczyszczających do cery suchej i starzejącej się.

MIĘTA
Mocny odwar leczy popękaną skórę dłoni, rozjaśnia cerę. Mięta jest środkiem pobudzającym ściąganie skóry.

ŚWIETLIK
Jest stosowany do łagodzenia stanów zapalnych oka, a także przy zmęczeniu i innych dolegliwościach oczu. Używany jest także w leczeniu gardła, kataru siennego oraz przeziębienia. Świetlik jest stosowany przede wszystkim w leczeniu dolegliwości oczu. Stosuje się go w postaci kompresów i okładów, które przyspieszają gojenie się ran. LEN Dzięki zawartości śluzu działa jako środek osłaniający. Napar z nasion pomaga w leczeniu infekcji płucnych, jako okłady stosuje się len w leczeniu czyraków i stanów zapalnych skóry.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com