A A A

Sposoby przyrządzania ziół


MACERAT
Jest przyrządzany przeważnie z ziół, które tracą swoje właściwości w trakcie podgrzewania, używa się do tego celu oliwy, octu bądź też alkoholu. Należy ułożyć wcześniej rozdrobnione zioła na spodzie szklanego naczynia a następnie zalać używanym przez nas środkiem do maceracji. Następnie zamykamy to szklane naczynie i pozostawiamy go na dwa tygodnie, należy jednak pamiętać aby codziennie potrząsać naczyniem. Po upływie dwóch tygodni należy odcedzić a następnie dołożyć do powstałego maceratu świeże zioła. Wszystkie te czynności powtarza się do momentu aż uzyskiwany roztwór będzie silno pachniał ziołami. Odcedzamy i przelewamy do butelki, zamykamy butelkę. Macerat ma długi okres przechowywania.


NAPAR

Napar pozwala wydobyć z ziół substancje czynne. Półtorej garści świeżych ziół lub 30g suszonych wsypujemy do porcelanowego lub żaroodpornego naczynia, następnie zalewamy te zioła 2,5 szklanki wrzącej wody po czym szczelnie je przykrywamy. Pozostawiamy to na 30 minut a następnie odcedzamy. Tak przygotowany napar przechowujemy w lodówce ale nie dłużej niż 3 dni.


ODWAR

Jest przygotowywany przeważnie z twardych części roślin (korzeń, łodyga, nasiona). 30g ziół należy rozdrobnić i wrzucić do żaroodpornego naczynia. Dodać 2,5 szklanki wody a następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez 30 minut. W trakcie gotowania powinno się odparować połowę płynu. Następnie należy odcedzić, ostudzić i wlać do butelki. Tak powstały odwar przechowujemy w lodówce jednak należy go zużyć w ciągu kilku dni.


OKŁAD

Jest sporządzany z ziół zawierających śluz, gdyż utrzymują one długo wilgoć i ciepło. Zioła takie zalewa się wodą w takiej ilości aby powstała gęsta papka, następnie na ogniu doprowadza się do wrzenia. Tak powstałą ciepłą papkę zawija się w gazę i okłada potrzebne części ciała.


KOMPRES

Jest bardzo dobrym środkiem odświeżającym skórę zmęczoną, źle ukrwioną i suchą. Gorące albo zimne kompresy zmiękczają warstwę rogową naskórka, stymulują ukrwienie, a także oczyszczają pory. Do wykonania kompresu najpierw należy przygotować napar, a następnie przecedzamy go przez gęste sito, moczymy gazę w gorącym naparze i przykładamy na 10 do 15 minut na potrzebujące miejsce.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com