A A A

Pielęgnacja włosów


Piękne włosy są jednym z największych darów natury. Jeśli są czyste i wyglądają zdrowo, czujemy się bardziej atrakcyjne i pewne siebie. Błyszczące, pełne życia włosy są wynikiem zdrowego trybu życia oraz konsekwentnej, właściwej pielęgnacji. Podstawowym zadaniem pielęgnacyjnym jest utrzymanie włosów i skóry we wzorowej czystości, gdyż znajdujące się we włosach cząsteczki brudu i tłuszczu oraz łupież stanowią siedlisko niebezpiecznych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Na początku do mycia włosów używano mydła lub mydlanych kombinacji ługu (wodorotlenek sodu) i tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. Chociaż mydło dokładnie myło włosy, to jednak pozbawiało je naturalnej osłonki tłuszczowej, przez co stawały się przesuszone, niepodatne na układanie i pokryte martwą powłoką. Obecnie do mycia włosów używa się szamponów. Dodają one włosom blasku, puszystości, odporności lub zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednio dobrany szampon sprawi, że włosy będą starannie umyte, a także dobrze nawilżone i miękkie. Aby efekt był lepszy można zastosować odżywkę do włosów. Wszystkie odżywki do włosów podobnie jak szampony maja działanie wielostronne. Zostawiają one na włosach składniki umożliwiające ich łatwe rozczesywanie, a także dodają włosom blask i puszystość. Włosy należy myć często i delikatnie, oszczędnie dozując przy tym szampon i obficie spłukując. Kiedy już wydaje na się, że włosy są dokładnie spłukane, należy ja spłukać je jeszcze raz. Najmniejsza pozostałość szamponu nada włosom ciężki, matowy i lepki wygląd oraz natychmiast zacznie ponownie przyciągać kurz. Do ostatniego płukania włosów należy używać chłodnej wody, która znakomicie odświeża skórę głowy oraz wygładza łuski.

O stanie naszych włosów decydują także nasze geny oraz to, co jemy. Bardzo korzystna dla naszych włosów jest dieta obfitująca w białko, dużą ilość świeżych owoców i warzyw. Należy pamiętać również o szczotkowaniu włosów. Choć pomaga ono od czasu do czasu w rozprowadzaniu łoju po całych włosach (dodając im blasku) i może na jakiś czas powiększyć ich objętość, to zbyt często lub zbyt długie szczotkowanie może zwiększyć ryzyko uszkodzenia włosów, zwłaszcza gdy szczotka ma ostre włosie, mogące przeciąć lub połamać włosy. Ważny jest dobór odpowiedniej szczotki i grzebienia do rodzaju fryzury, ostrożne używanie ich oraz utrzymywanie w czystości i dobrym stanie. Nigdy nie należy pożyczać grzebienia lub szczotki gdyż tą drogą przenoszą się różne drobnoustroje, a także tłuszcz i brud. Brudne zaniedbane włosy ulegają łatwo zniszczeniu i wypadają. Mogą także ulegać groźnym chorobom zakaźnym i pasożytniczym.

 


 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com