A A A

Pielęgnacja cery


OCZYSZCZANIE
Oczyszczanie czy demakijaż to rzecz tylko z pozoru banalna. Dobrze gdy jest rutynową czynnością, która powtarza się co dzień przed snem i po przebudzeniu. Brudna skóra to świetna pożywka dla bakterii, a z nimi trzeba rozprawić się regularnie, byle tylko nie za ostro: zwykłe mydło i woda z kranu nie są naszym sprzymierzeńcem. Potraktowana nimi skora będzie nie tylko nieprzyjemnie ściągnięta i wysuszona, ale także pozbawiona kwaśnego płaszcza lipidowego. W zależności od rodzaju cery należy zdecydować się na żel lub mleczko.

- Żel, który ze względu na zawartość związków powierzchniowo czynnych trzeba dokładnie spłukać wodą, jest odpowiedniejszy dla cery tłustej lub mieszanej.
- Mleczko, które ma w składzie substancje oleiste nada się lepiej do cery suchej.

Oba pomogą usunąć makijaż i wszelkie zabrudzenia, jakie nagromadziły się na skórze przez cały dzień. Rankiem kosmetyki te zmyją także pot, resztki kremu i nadmiar sebum. Choć wielu specjalistów uważa, że najlepszym instrumentem do mycia twarzy są poprostu dłonie, to nierzadko pomocna okaże się specjalna szczoteczka, która skuteczniej usunie zalegające w porach wydzieliny skórne i obumarłe komórki.

TONIZOWANIE

Tonik to kosmetyk, którego znaczenie najłatwiej zlekceważyć. Po co właściwie jest, jeżeli skórę można oczyścić i nawilżyć bez jego udziału. Tonik nie tylko odświeża i oczyszcza skórę w ciągu dnia, jego istotnym zadaniem jest przygotowanie jej do zastosowania kosmetyku pielęgnacyjnego. Preparat tonizujący usuwa resztki mleczka lub żelu, koi, nawilża, a przede wszystkim przywraca skórze kwaśne Ph. Dzięki niemu działanie kremu lub emulsji nawilżającej jest naprawdę skuteczne. Wybór toniku nie powinien być problemem. Toniki alkoholowe stosuje się do skóry tłustej i mieszanej, bezalkoholowe do suchej, normalnej i z rozszerzonymi naczynkami.

NAWILŻANIE
Skóra pozbawiona wilgoci jest szorstka, szarawa, a z czasem traci elastyczność i szybciej pokrywa się siateczką zmarszczek. Działanie kremu nawilżającego polega na dostarczeniu skórze substancji, które wiążą wodę w naskórku i zapobiegają jej nadmiernemu odparowywaniu z tkanek poprzez uszczelnienie warstwy rogowej skóry. Do zachowania odpowiedniego poziomu nawilżenia potrzebne jest nie tylko działanie od zewnątrz - uszczelnianie warstwy rogowej naskórka i dostarczanie mu wody z pomocą kosmetyków, ale także nawodnienie całego organizmu. Warto wypijać co najmniej 2 litry płynów w ciągu dnia, najlepiej w postaci wody mineralnej i soków owocowych.

MASECZKI
Dla utrzymania cery w dobrej kondycji nie wystarczy tylko podstawowa pielęgnacja. Skóra jest częścią organizmu, który z różnych przyczyn nie zawsze jest w dobrej formie. Dlatego warto od czasu do czasu sięgnąć po maseczkę. Upora się ona z problemami trapiącymi cerę, dostarczy skórze porcję aktywnych składników i doda jej energii. Maseczki stosuje się w zależności od rodzaju cery.

ZŁUSZCZANIE
Zanim jednak nałożymy na twarz maseczkę należy zrobić peeling. Wykonanie tego zabiegu umożliwi aktywnym składnikom lepsze wniknięcie w naskórek oraz skuteczniejsze działanie. Złuszczanie martwego naskórka jest zabiegiem, który powinien być wykonywany przynajmniej raz w tygodniu.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com