A A A

Choroby stóp cd.


OBRZĘKI- mogą być spowodowane złym krążeniem lub niskim ciśnieniem. Pojawiają się one zazwyczaj w okolicy kostek, jeżeli obrzęki utrzymują się przez dłuższy czas może dojść do stwardnienia tkanki podskórnej i zapalenia żył. Często jednak obrzęki są oznaką poprostu zmęczenia i ociężałości stóp. Skuteczne okażą się w tym przypadku gimnastyka, masaż a także moczenie nóg w wodzie z dodatkiem ziół lub płynów do kąpieli stóp, moczenie to powinno trwać nie krócej niż 20 minut. Pamiętajmy także o układaniu nóg wyżej niż tułów. Jeżeli przyczyna obrzęku związana jest z chorobą serca lub nerek konieczna jest wizyta u specjalisty.

GRZYBICA MIĘDZYPALCOWA -
jest to bardzo często spotykana dolegliwość. Dotyczy przestrzeni międzypalcowych stóp, rzadziej palców u rąk. Zmiany zaczynają się pomiędzy czwartym a piątym lub trzecim i czwartym palcem i w tych miejscach są najbardziej nasilone. Są to ogniska rumieniowe, złuszczające się, z obecnością pęcherzyków i wysięku. Zmianom tym zazwyczaj towarzyszy świąd. Jeżeli zmiany są głębokie dochodzi wówczas do popękania naskórka i może to świadczyć o wtórnym zakażeniu naskórka. Grzybica międzypalcowa może rozprzestrzeniać się na całą powierzchnię stopy.

GRZYBICA POTNICOWA -
charakteryzuje się obecnością licznych pęcherzyków o różnej wielkości i twardej pokrywie. Pęcherzyki te maja tendencje do skupiania się. Grzybica potnicowa występuje przeważnie na stopie i krawędzi podeszwy. Chorobie tej towarzyszy świąd, pieczenie oraz ból, ma on charakter przewlekły i lubi się nawracać. Rozwojowi grzybic sprzyja noszenie nieprzepuszczalnego obuwia, co jest wprost idealne dla rozwoju grzybów a potęguje to pocenie się oraz wilgotne i ciepłe środowisko. Do zakażenia grzybicami może także dojść przez noszenie ciasnego obuwia, które wpływa na zaburzenia krążenia żylnego. Można więc powiedzieć że głównym sprawcą rozwoju grzybic jest nieodpowiednie obuwie a także niewłaściwe skarpety, rajstopy oraz wszelkiego rodzaju maty na basenach. Chcąc zapobiec rozwojowi grzybic wycierajmy także dokładnie przestrzenie międzypalcowe gdyż wilgoć doskonale sprzyja jej rozwojowi. 

DROŻDŻYCA STÓP
- dolegliwość ta charakteryzuje się zaczerwienieniem oraz oddzielaniem się naskórka, który pękając wywołuje ból i swędzenie. Zmiany drożdżycowe rozwijają sie w szparach międzypalcowych. Czynnikami które mają główny wpływ na rozwijanie się drożdżyc są: - nadmierna potliwość - cukrzyca - otyłość.

WRASTAJĄCE PAZNOKCIE -
powstają one na skutek zwiększonego zagięcia płytki paznokciowej, jej nadmierny ucisk powoduje wybrzuszenie paznokcia i wygięcie ku dołowi jego brzegów, które urażają otaczającą je skórę wskutek czego w jej obrębie powstaje bolesność, obrzęk a często też stan zapalny. Zmiany te dotyczą głównie paznokci palucha i jest to zazwyczaj spowodowane noszeniem ciasnego obuwia oraz wycinanie i opiłowywanie rogów płytki paznokciowej, która dążąc do odzyskania dawnego kształtu wrasta w rowek przy brzegu paznokcia co powoduje obrzęk, zaczerwienienie oraz ból. Leczenie w warunkach domowych polega na wcieraniu płynu do wrastających paznokci, obcinaniu paznokci na prosto oraz na noszeniu wygodnego obuwia.

NAGNIOTKI-
powszechnie nazywane odciskami, są to zgrubienia naskórka, które charakteryzują się obecnością rdzenia znajdującego się w samym środku nagniotka. Rdzeń ten sięga głęboko do unaczynionej i unerwionej warstwy skóry, a jego każdy ucisk powoduje ból. Ulgę przyniesie stosowanie plastrów lub płynów na odciski, a jeżeli to nam nie pomoże należy udać się do kosmetyczki, która skalpelem zetnie wierzchnią warstwę naskórka, podważy korzeń i wyciągnie go za pomocą cążek. 

MODZELE-
są to zgrubienia warstwy naskórka, które powstają przeważnie na stopach w wyniku ucisku skóry, która pokrywa wyniosłości kostne. Modzele nie są unerwione lecz mogą wywoływać ból, jeżeli uciskają nerwy znajdujące się w jego okolicach. Leczenie tej zmiany polega na stosowaniu preparatów złuszczających lub ścinaniu zgrubiałej warstwy skóry skalpelem.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com