A A A

Analiza i rodzaje cery


CERA NORMALNA
Jest różowa, dobrze napięta, gładka i jędrna. Nie widać na niej naczyń krwionośnych ani żadnych plam barwnikowych. Nie występuje również problem łuszczenia. Ten rodzaj cery dobrze reaguje na warunki atmosferyczne oraz na wodę i mydło.

CERA SUCHA
Ma jasny kolor jest cienka i ma tendencje do rozszerzonych naczyń krwionośnych. Często pojawiają się fałdy i cienkie linijne zmarszczki wokół oczu, ust i na szyi. Cera ta reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę oraz na czynniki pogodowe. Jest delikatna i łatwo się łuszczy. Każdy kto ma cerę suchą powinien unikać demakijażu skóry wodą i mydłem a także częstej ekspozycji na słońce. Zaleca się natomiast demakijaż mleczkiem odpowiednim do tego rodzaju cery, używamy toniku do cery suchej. Aplikujemy również krem pielęgnacyjno - regenerujący na twarz. Szczególną uwagę należy zwrócić w okresie lata i zimy, dlatego też latem pamiętajmy o kremach które ochronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB a zimą przed dużym mrozem i wiatrem.

CERA TŁUSTA
Jest przeważnie gruba i szorstka, a jej powierzchnia błyszcząca zwłaszcza w okolicy nosa, brody i czoła. Związane to jest z wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe, pojawiają się również zaskórniki i krosty oraz rozszerzone pory. Cera ta dobrze reaguje na wodę oraz mydło a także na czynniki atmosferyczne natomiast nie sprzyjają jej stres, zaburzenia hormonalne, napięcie nerwowe a także zaburzenia układu trawiennego. Nie należy używać do demakijażu twarzy wody i mydła a także nie stosować preparatów na bazie alkoholu. Powinno się używać żeli antybakteryjnych i toników do cery tłustej, w okresie letnim nie zapomnijmy o kremach pielęgnacyjnych z blokerami przeciwsłonecznymi.

CERA MIESZANA
Tłuste partie najczęściej uwidaczniają się na brodzie, nosie i czole, podczas gdy policzki są suche. Przy cerze mieszanej równocześnie występuje skłonność do łojotoku a także zaczerwienienia, podrażnienia oraz napięcie i pieczenie skóry co jest reakcją na wodę i mydło. Jest to często występujący rodzaj cery, którego pielęgnacja wymaga wiele czasu i cierpliwości.

CERA DOJRZAŁA
Cera zwykle starzeje się odpowiednio do wieku. Można jednak zwolnić, a nawet odwrócić ten proces, oczywiście w ograniczony sposób. Przedwczesne starzenie ma zazwyczaj określoną przyczynę, jak np. choroba, ogólne zaniedbanie, stres czy nadużywanie słońca. Może ono się zacząć już po 30r.ż. Małe zmarszczki mimiczne utrwalają się, skóra staje się sucha, cienka i traci jędrność w związku z zanikiem podskórnej tkanki tłuszczowej. Pielęgnując cerę dojrzałą koniecznie stosujmy mleczko do demakijażu oraz tonik. Używaj również kremów odżywczo - regenerujących na twarz. Koniecznie unikaj stresu oraz korzystania z kąpieli słonecznych i solarium. W okresie letnim pamiętaj o ochronie skóry przed promieniami słonecznymi, używaj w tym celu kremów z filtrami.

CERA ZE ZMIANAMI NACZYNIOWYMI
Kruchość naczynek jest związana z ich podwyższoną przepuszczalnością, która powoduje przenikanie do skóry wielu czynników zapalnych. Kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych jest jednym z czynników przyczyniających się do powstawania trądziku różowatego. Na skórze dochodzi do pojawienia się rozlanego rumienia, uczucia pieczenia i rozgrzania. Kruche naczynia włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając trwałe ślady tzw. pajączki. Osoba posiadająca cerę naczynkową nie powinna myć twarzy wodą z mydłem gdyż podrażni to cerę i wystąpi wówczas na skórze rumień, swędzenie i pieczenie. Zakazane jest także korzystanie z kąpieli słonecznych, częste zmiany temperatury, spożywanie gorących posiłków a także stosowanie alkoholu, mocnej kawy i herbaty oraz ostrych przypraw. Pielęgnując cerę naczynkową stosujmy mleczka i toniki przeznaczone do cery naczynkowej lub wrażliwej. Aplikuj kremy pielęgnacyjne na dzień i na noc w składzie których znajdą się preparaty wzmacniające naczynka krwionośne( witamina C,ruta,arnika,hamamelis,kasztanowiec). W okresie letnim stosuj kremy i kosmetyki kolorowe z blokerami słonecznymi, a zimą chroniące przed mrozem i wiatrem. Zaleca się również picie wyciągu ziołowego z ruty.

CERA WRAŻLIWA
Występuje ona często u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Jest bardzo trudna w pielęgnacji, występuje często w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną. Skóra wrażliwa objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu, który występuje po umyciu wodą lub po stosowaniu niektórych kosmetyków. Ogromny wpływ na cerę wrażliwą ma nadmierna ilość promieni słonecznych, przegrzanie i suchość pomieszczeń oraz stres. Negatywnie na cerę wpływają również toksyny, kurz oraz sztuczne włókna, nieprawidłowe odżywianie oraz brak ruchu. Przy pielęgnacji należy unikać środków silnie pieniących się, zaleca się stosowanie kosmetyków pozbawionych konserwantów oraz sztucznych barwników. Kąpiele słoneczne powinny być umiarkowane i koniecznie z użyciem kremów z filtrami słonecznymi.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com